فتنه ۸۸ یک عامل تحریم‌های ایران بود

محسن رضایی در شبکه ۳:

محسن رضایی با حضور در برنامه متن-حاشیه شبکه سوم سیما، درباره فتنه 88 و همچنین حماسه 9 دی گفت: رهبری زمان امام همردیف برخی افراد بودند و پس از رهبری، خیلی‌ها به ایشان حسادت کردند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش‌هایش در ایام پس از انتخابات 88 برای اینکه موسوی و کروبی از طریق قانونی اعتراضات خود را پیگیری کنند، اظهار داشت: من با موسوی و کروبی در این باره تماس گرفتم. آقای موسوی گفت که با ستادم مشورت می کنم و به شما می گویم ولی فردایش مشخص شد که مشورتهایش جواب نداده است. من سعی کردم صادقانه به آنها بگویم که الان گارد شورای نگهبان باز است و می توانید اعتراض خود را به صورت قانونی دنبال کنید.

محسن رضایی همچنین تاکید کرد: من خودم به عنوان یکی از نامزدها، در هیچکدام از راهپیمایی‌ها شرکت نکردم و مسیرم یک مسیر قانونی بود.

این کاندیدای ریاست جمهوری سال 88 در ادامه به تلاش خود برای حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد در سال 88 اشاره  کرد و گفت: خیلی تلاش کردم که ایشان را به این  جلسه بیاورم ولی ظاهراً ایشان به شمال رفته بودند و نشد که شرکت کنند.

رضایی در پاسخ به این سوال که شما به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری آن سال، آیا سندی از معترضین در رابطه با تقلب در انتخابات دیدید یا خیر؟ تاکید کرد: من خودم از تعدادی از اعضای ستادهای موسوی و کروبی که همراه دوستان ما خدمت مقام معظم رهبری رفته بودند شنیدم که گفتند “مطمئنیم تقلب نشده است.”

وی با اشاره به حضور خود در راهپیمایی 9 دی، خاطرنشان کرد: کاندیداهای معترض حرف ما را گوش نکرده و حاضر به مشورت با ما نشدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: من اگر آن سال اختیاری داشتم یا پوزیشن بیشتری می داشتم، مثلا رئیس مجلس بودم، مساله را حل میکردم. کاملا برایم روشن بود که قابل حل بود.

رضایی درباره علت خروش مردم در 9 دی 88 گفت: چند دلیل باعث شد مردم به خیابانها بیایند. اول آنکه تظاهرات معترضین به خشونتهای خسارت آفرین به اموال عمومی و کشور تبدیل شده بود. مساله دوم اهانت به نمادهای مراسم حضرت اباعبدالله توسط معترضان بود و مساله بعد پاره شدن عکس امام بود و عدم برخورد جدی با این مساله توسط هدایت کنندگان معترضین؛ لذا مردم احساس کردند باید کاری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در بعضی افرادی که در راهپیمای 9 دی حضور داشتند دستبند سبز به دست داشتند، خاطرنشان کرد: همین امر موجب شد که من مطمئن شدم که مساله تمام شده است. یعنی 9 دی را فقط طرفداران احمدی‌نژاد درست نکردند بلکه همه مردم به صحنه آمدند و از نظام و رهبری دفاع کردند.

رضایی ادامه داد: بعد از 9 دی به رهبر انقلاب نوشتم و گفتم در خیابانها بودم و امواج مردمی را دیدم، ماجرا  تمام شده است و وحدتی به وجود آمده که  کاش به نخبگان منتقل شود. بعد از آن راهپیمایی نگرانی ام نخبگان کشور بودند. چرا که حادثه و معجزه ای رخ داده بود و  آنجا از رهبری تقاضا کردم که فکری کنید تا نخبگان هم حول محور وحدت جمع شوند.

این کاندیدای ریاست جمهوری سال 88 با بیان اینکه من بارها عدم تبعیت از قانون در سال 88 را محکوم کردم، گفت: بعضا ناچار می شدیم ضرب المثل هم بزنیم. در یک اطلاعیه‌ آن روزهایم حتی این خاطره را هم گفتم که یه نفر من را دیده و  گفته که به موسوی و کروبی بگویید تا دیر نشده خود را از این ماجراها کنار بکشند.

رضایی در پاسخ به این سوال که آیا به عملکرد خود در سال 88 نقدی هم دارید، اظهار داشت: قائدتا ما که معصوم نیستیم. من بعضی از ملاحضات را باید کنار می‌گذاشتم و جدی‌تر وارد صحنه می شدم. باید سعی می‌کردیم ماجرا را زودتر جمع و جور کنیم. خودم همه پیش‌بینی ها را کرده بودم. البته سن ما رفته بالا و ما آقا محسن دوران جوانی نیستیم که آن دخالت‌ها را می‌کردیم. شاید البته این محافظه کاری موثر بود. ولی من و امثال  من باید جدی تر وارد صحنه می شدیم.

وی همچنین درباره خسارات فتنه 88 گفت: حوادث 88 خسارات زیادی داشت که یکی از آنها همین تحریم ها بود. البته من معتقد نیستم صرفاً فتنه باعث تحیرم‌ها شد، بلکه هم فتنه و هم طولانی شدن فتنه در تحریم ها موثر بود و از سوی دیگر بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها و کسب و کارها خوابید و خسارات زیادی به اموال مردم وارد شد.

رضایی در ادامه با بیان اینکه فتنه باعث شد یک جمعیتی از کادر انقلاب کنار رفتند، تصریح کرد: عده ای از اصلاح‌طلبان که جزو مذهبی‌ها بودند، رد صلاحیت شدند. البته من معترض و منتقد رد صلاحیت آنها نیستم، بلکه می‌گویم اگر فتنه نبود اینها امروز در صحنه فعال بودند. اگر موسوی و کروبی فتنه را جمع میکردند امروز دو نیرو از نیروهای موثر کشور بودند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در اعتراضات باید مرزبندی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: حتی در اعتراضات قانونی، معترضان باید مرزبندی با دشمنان و رقبای ایران در منطقه مرزشان را تفکیک کنند.

رضایی افزود: و البته آنها که مقابل  معترضین هستند باید جذب حداکثری و دفع حداقلی داشته باشند. هر دوی این شاخصه را در صحبتهای رهبرمعظم انقلاب دیدیم.

وی تاکید کرد: ما از این حادثه باید به این نتیجه برسیم که اگر قوای مسئول و دولتمردان، با قاطعیت وظایفشان را انجام داده و به موقع ورود  کنند احتمالا جلوی خیلی از حوادث گرفته شود.

این کاندیدای ریاست جمهوری سال 88 در پاسخ به این سوال که خطاکارترین فرد در فتنه 88 را چه کسی می‌دانید، گفت: من این گفتمان را تنزل دادن یک حادثه بزرگ به یک و دو آدم می دانم، در حالی که واقعا این حادثه خسارات بزرگی برای کشور داشت. از کجا معلوم همین کسانی که مقابل موسوی و کروبی هستند فردا فتنه بزرگ درست نکنند؟ مگر موسوی و کروبی قبلا جلوی فتنه‌ها نایستاده بودند، ولی امروز دچار فتنه شدند؟ لذا من مخالف این گفتمان صداوسیما هستم که روی اشخاص متمرکز می‌شود.

رضایی همچنین با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی با تدبیر قاطعانه مساله حصر را حل می‌کند و من روی این مساله نگرانی ندارم، افزود: نظام روی منافع ملی و ارزشهای انقلاب مساله حصر را حل میکند و دوباره عده‌ای نباید از این جریان یک فتنه دیگر درست کنند.

وی خاطرنشان کرد: موسوی احساسات و عواطف هواداران احمدی‌نژاد را رعایت نکرد و البته احمدی‌نژاد هم وقتی گفت خس و خاشاک،‌ بعدش عده‌ای  به خیابان آمدند. البته احمدی‌نژاد بعد از سخنرانی‌اش اطلاعیه داد و گفت که منظورش این نبوده است.

رضایی با تاکید بر اینکه ادبیاتی مانند “بیسواد” و “تازه به دوران رسیده” خواندن طرف مقابل باید از فضای سیاسی ایران بیرون برود، تاکید کرد: واقعا جمهوری اسلامی که اینهمه شهید داده جای خودنمایی و قهرمان پروری و بی اهمیتی به احساسات مردم، باید به آنها شخصیت بدهیم. صادقانه با مردم صحبت کنیم. ما بهترین مردم را در این کشور داریم و باید دست تک تک آنها را دولتها ببوسند. کما اینکه اگر مردم در 9 دی نیامده بودند نهادهای دولتی و مخالفین به بن بست رسیده بودند.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “فتنه ۸۸ یک عامل تحریم‌های ایران بود”